viernes, 7 de febrero de 2014

Unitat didàctica


Unitat didàctica

En aquest apartat parlaré de la unitat didàctica que pròpiament estic realitzant a l'escola Pia de Calella. Degut a les mancances que vaig detectar al arribar al entre en aquest tema vaig prendre la decisió de realitzar 8 hores, és a dir, vuit sessions dedicat únicament a l'expressió corporal on inclouré continguts com el ball, l'expressionisme, el teatre i les nocions del cos.
 
Així dons, tot seguit podreu veure la taula de la unitat didàctica amb els objectius, continguts, criteris d'avaluació entre altres que he realitzat.





Tot seguit podem veure uns vídeos perquè us feu a la idea dels exercicis que s'han realitzat a classe. Esmentar que no són els alumnes d'escola pia si no vídeos penjats a la aplicació de youtube.

Noció de cos:



Coreografies:



Improv everywhere:




Escenes de teatre:




Sessions d'intervenció


En aquest apartat explicaré les intervencions de manera puntual que hem realitzat la meva companya (Esther Barceló) i jo abans de realitzar la unitat didàctica prèviament vista. aquestes sessions han sigut puntuals ja que el tutor estava impartint la seva unitat didàctica i ens ha deixat portar punts de les últimes sessions per anat coneixent el grup i la dinàmica de cadascun.


Sessió Futbol Sala
Curs: 1r ESO
Lloc: Camp de futbol del Pavelló
Nº de sessió: 4
Material necessari: Cons,pilota de futbol sala i pitralls.
Objectius:
  1. Experimentar la sensació del porter.
  2. Reconèixer les normes bàsiques de l’esport.
Descripció de les activitats

Temps
Activitat d’interiorització. Se’ls dona un paper a cada un sense dir res on diu: Toca relaxar-se. Seu a la teva cadira, creua els braços i recolza el cap en ells a sobre de la taula durant 3 minuts. Escolta la musica.Es tracta de veure si són capaços de fer-ho o no.

3’
Joc d’agafar mocadors. Cada alumne porta un pitrall enganxat al pantaló. Hauran d’intentar treure els pitralls als altres companys. L’alumne que més pitralls tingui, guanya.

5’
Rondo. 4 grups. Un alumne al centre, haurà d’interceptar la pilota, els altres hauran de dominar la pilota i realitzar passades amb els companys de fora de la rodona.

5’
Torneig. De. 5x5 de 3 minuts de durada cada partit. Cada equip té dues porteries amb 2 porters. L’equip guanyador segueix jugant, l’equip que perd, surt.

20’
Reflexió final i Relaxació. Estirats a terra, tancant els ulls escoltar la cançó.

4’




Sessió Basquet
Curs: 2n ESO
Lloc: Camp de basquet del Pavelló
Nº de sessió: 2
Material necessari: Pilotes de basquet, cons, piques i cistelles de korfball.
Objectius:
1. Reconèixer trets significatius dels principals gestos tècnics del bàsquet.
Descripció de les activitats

Temps
Joc del drac. Dos equips, un es fica al voltant dels conus en rotllana. L’altra esta situat al centre en forma de cua (agafant-se de la samarreta). L’objectiu es veure quin equip triga menys en poder matar tots els membres de l’equip contrari. Només es pot matar l’últim de la fila, quan aquest esta mort, s’haurà de matar el següent company que quedi últim a la fila.

10’
3 estacions. La primera és un joc.2 equips, el primer de cada equip té una pilota, ha de fiar-se davant d’un dels molts objectes que hi ha per dintre la línea de triple i l’ampolla i intentar fer cistella, ai això passa agafarà l’objecte i el portarà al seu equip. Guanya l’equip que més objectes pugui agafar. A la segona estació, es farà un circuit de slalom treballant el bot. A la tercera,es realitzaran entrades per la dreta i per l’esquerra.

20’
Meitat de grup jugarà un “cao”* a cada cistella i l’altra meitat jugarà un partit de korfball a l’espai habilitat al centre de la pista.

10’
Reflexió final i Relaxació. Estirats a terra, tancant els ulls escoltar la cançó.

5’
*2 pilotes. El primer llança a cistella, si la falla i el company de darrere l’encerta, el primer queda eliminat.





Sessió Jocs
Curs: 3r ESO
Lloc: Pavelló
Nº de sessió: 2
Material necessari: pilota d’espuma,cons i pitralls.
Objectius:
  1. Experimentar canvis de ritme en la carrera i els llançaments.
Descripció de les activitats

Temps
Activitat d’interiorització. Se’ls dona un paper a cada un sense dir res on diu: Toca relaxar-se. Seu a la teva cadira, creua els braços i recolza el cap en ells a sobre de la taula durant 3 minuts. Escolta la musica.Es tracta de veure si són capaços de fer-ho o no.

5’
Dos equips. Hauran d’anar realitzant passades entre els components del seu equip per poder arribar a plantar la pilota a la zona marcada del camp contrari.

5’
Matabolets. Tots van corren per l’espai. Qui té la pilota no es pot moure, i ha de llançar-la per tocar algú. Si això passa, la persona esta morta i haurà de seure. Aquesta es podrà salvar si maten a la persona que l’ha matat.
5’
Tots van corren per l’espai. Qui té la pilota no es pot moure, i ha de llançar-la per tocar algú. Si això passa, la persona esta morta i haurà de seure. Aquesta es podrà salvar si agafa la pilota i la passa a un altra company que està mort.

5’
Tots van corren per l’espai. Qui té la pilota no es pot moure, i ha de llançar-la per tocar algú. Si això passa, la persona esta morta i haurà de estar de peu amb les cames obertes. Aquest es podrà salvar si algun company viu passa per sobre de les cames.

5’
La mateixa dinàmica que el matabolets, però al agafar la pilota, s’haurà de llançar la pilota al aire al mateix temps que es diu el nom d’algun company. Aquest haurà d’anar a agafar la ilota i podrà donar 3 passes per matar algú.
 


5’
Reflexió final

4’



Sessió Discapacitats visuals
Curs: 1r Batxillerat
Lloc: Aula i pavelló
Nº de sessió: 1
Material necessari: Mocadors, cons, bancs suecs,cadires i piques.
Objectius:
  1. Augmentar la sensibilització dels alumnes envers a la gent invident.
  2. Experimentar les sensacions que la gent invident té a la vida quotidiana.
Descripció de les activitats

Temps
Visualització de vídeos sobre el Goalball i sobre com es guia a un invident.

5’
Tots els alumnes aniran amb els ulls tapats. Tots estaran en fila i hauran d’identificar a la persona que tinguin a davant i desprès a la del darrere. A continuació seran desorientats i hauran de trobar a ala seva parella.

20’
Tots asseguts al seu lloc de l’aula, el professor diu dos noms i aquetes dues persones hauran d’anar amb els ulls tapats, a seure en el lloc de l’altra persona.

5’
Cada alumne amb els ulls tapats haurà d’aconseguir anar des de l’aula fins al pavelló de l’escola.

5’
Els alumnes s’han de situar en dues files. El primer de cada fila té una pilota d’espuma. A la senyal del professor hauran de passar-se la pilota per sobre el cap al company de darrere fins arribar a l’últim. Aquest, haurà de situar-se al principi de la fila i començar el procés un altre cop fins arribar al final del límit de la pista.

4’
Per tota la pista del pavelló, es troben diferents materials. Cada alumne (amb els ulls tapats), haurà de anar per la pista fins trobar un objecte, i un cop l’hagi localitzat, l’haurà de portar al centre de la pista. L’alumne que primer ho faci serà el guanyador del joc.

10’
Es muntarà un circuit que els alumnes hauran de realitzar amb un mocador als ulls. Cada alumne amb els ulls tapat tindrà un company guia. Es realitzarà canvi de rol.

10’
Reflexió final.

3’

No hay comentarios:

Publicar un comentario